Stomatologické centrum ALTADENT Brno

MDDr. Veronika Kršková

objednávání

+420 734 421 379

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Dentální hygiena

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

7:00 - 18:00

7:00 - 18:00

7:00 - 18:00

7:00 - 15:00

7:00 - 14:00

Zubní ordinace

Ordinační doba

7:30 - 15:30

7:30 - 15:30

11:00 - 18:00

7:30 - 15:30

7:30 - 14:00

OPĚT PŘIJÍMÁME NOVÉ PACIENTY!!! 

Pečetění fissur 

Pečetění fissur je preventivní, zcela bezbolestný výkon prováděný hlavně u našich dětských pacientů. Zuby dospělých lidí napadá zubní kaz hlavně na postranních plochách zubů (plochy směřující do mezizubních prostor, očistitelné pouze mezizubními kartáčky popř. dentální nití).

 

Děti nemají zuby ještě tolik mineralizované a odolné vůči působení kyselin, jsou tedy náchylnější k tvorbě zubního kazu a kaz se u nich rychle šíří k zubní dřeni (lidově k nervu).  

 

U dětí vzniká tedy většina zubních kazů na „kousacích“ plochách zubů v místě jamek a rýh, které u dětí bývají často velmi hluboké a tedy obtížněji vyčistitelné i hůře vyšetřitelné pro zubního lékaře k časnému odhalení zubního kazu.

 

Pečetení fissur je výkon, při kterém se jamky  a rýhy nejprve vyčistí a poté se vyplní  pryskyřičnou hmotou (pečetidlem), která zamezí  vstupu bakterií do rýh a jamek a tím i tvorbě kazu.

 

V tomto místě je tedy významně sníženo riziko vzniku zubní kaz. Je však nezbytně nutné, aby bylo pečetidlo pravidelně (2x ročně) kontrolováno zubním lékařem, zda stále plní svoji úlohu. Dítě ho může časem „okousat“.

 

Neznamená to však, že  pak již děti nemusí zuby čistit! Je to pouze DOPLŇKOVÝ výkon k celkové prevenci zubního kazu. Hlavní preventivní úloha stále spočívá v důsledném provádění domácí dentální hygieny.

 

Většina lidí má na svých zubech jednu a více výplní právě z dětského období, protože provádění dentální hygieny v dětské věku není mnohdy tolik důsledné jako v dospělosti.

 

Pečetění fissur, fluoridace zubů a správná dentální hygiena jsou ideální prostředky, jak toto období překlenout se zdravými zoubky.

Nejlepší doba na pečetění fissur je co nejdříve po prořezání zubu.